Genel Araç Arıza Tespiti

Genel Araç Arıza Tespiti

Genel Araç Arıza Tespiti

Binek araçlarınızda, ticari araçlarınızda, ağır vasıta araçlarda meydana gelen arızaları anında tespit etmek ve araçta meydana gelen sorunları çözmek için kullanılan cihazlara arıza tespit cihazları denmektedir. Araçlarda meydana gelen araç arızasının kolaylıkla tespit edilmesi size oldukça fayda sağlamaktadır. Aracınızda meydana gelen en ufak hasarı araç daha fazla zarar görmeden tespit edilmesi, kolaylıkla halledilmesi ve aracın sorununun nereden kaynaklandığının bulunması eskisinden daha kolaydır. Genel araç arıza tespiti ile bütün sorunlarınız eskisinden daha kolay bir şekilde halledilmektedir.

Genel Araç Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?


Hemen hemen herkesin binek, ağır vasıta, ticari araçları mevcuttur. Bu araçlar zamanla çeşitli sorunlar meydana getirir. Değişme zamanı gelen parçaların mutlaka servise getirilerek değişmesi gereken parçaların yenilenmesi gerekir. Genel araç arıza tespiti şu şekilde yapılır;

Motor sistemi arızası: Öncelik olarak aracın arıza tespitinin yapılacağı ilk nokta aracın motor sistemidir. Motorun soğutma sisteminde meydana gelebilecek olan sorunların daha önceden bakımının yapılması gerekir. Özellikle motor suyunun kireçsiz bir su katılması gerekir. Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi ve su hortumlarına mutlaka bakılmalıdır. Su hortumlarının yeteri kadar kontrol edilmemesi aracın motorunun yanmasına sebebiyet verebilir.

Aracınızda motor sistemi ile alakalı bütün kontroller yapılarak araçta daha sonradan meydana gelebilecek hasarların önceden önüne geçilerek hasarlı olan bölgelerin çalışıp çalışmadığına emin olduktan sonra ummadığınız anda ortaya çıkacak aksaklıkların önüne geçilir. Manuel arabalarda genel araç arıza tespiti akslar, tekerlekler, şaft gibi parçaların kontrol edilmesi ile meydana gelir. Tekerlek, fren, direksiyon ve aydınlatma sistemlerinin kontrolü de manuel araç tamirine girer.

DpfNedir ? (Dizel Partikül Filtresi)

Yapı olarak bal peteğini andıran filtre egzozda dışarıdan meydana gelen zararlı havayı içerisine hapseder. Ancak zamanla bu seviye yükselir ve tıkanmalar meydana gelebilir. Bu sorundan kurtulmak için genel araç arıza tespiti yapılarak sorunun giderilmesi amaçlanır.

 

Egr Nedir?                    

Taşıtlarda kullanılan bir valf olarak bilinmektedir. Egzoz gazlarının devir daim işleminin yapılmasına denir. Zamana bağlı olarak egr yıpranır ve aracın performansının düşmesine neden olur. Bu nedenle mutlaka bakımının yaptırılması gerekir.

Egzoz Nedir?

Taşıtlarda ve motorlarda mevcut olan akaryakıt gazları egzoz aracılığı ile dışarı atılır. Egzoz sistemi bozulduğu takdirde ortaya ses bakımından oldukça rahatsız edici sesler meydana gelir. Bu nedenle egzoz sistemi bozulduğu takdirde genel araç arıza tespiti için mutlaka aracın gözükmesi gerekir.

 

Hakkımızda

Okan Albayrak 1995 yılında İstanbul Sultanbeyli'de küçük bir dükkanda Egzozcu Okan olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2005 yılında Egzozcu Okan Bayrampaşa'da 100 m2 lik bir dükkan'a taşınarak servise burada devam eden Okan Bey 2018'de oğlu Hakan Albayrak'a firmayı devretmiş ve gelişmekte olan İkitelli ilçesinde Dolapdere Sanayi Sitesinde Hakan Egzoz'u kurmuştur.

iLETİŞİM

Adres : Ziya Gökalp, Mahallesi, Dolapdere Sanayi Sitesi 22. Ada D:no: 5, 34490 İkitelli Osb/Başakşehir/İstanbul
Tel : 0532 663 8185
Email : hakanfarukalbayrak@gmail.com
Çalışma Saatleri : Pazartesi ‐ Cumartesi
  08:30 AM ‐ 19:00 PM

Çalıştığımız Markalar

  • Audi
  • Seat
  • Skoda
  • Bmw
  • Jaguar
  • Volvo