Dizel Partikül Filtresi

Dizel Partikül Filtresi

DPF Nedir?

 Egzos emisyonları karbonmonoksit partiküllerin azaltılmasında ve emisyon düzenlemesini karşılamak için tasarlanan araçlardır. Anadizel oksidasyon katalizörü +kaplanmış lan dizel partikül filtresi olarak oluşmaktadır. Silisyum karbonundan yapılan (SİC) metal soy kaplama olan DPF karbonmonoksit ve hidro karbon denilen (HC) emisyonlarını azaltmaya yarayan araçlar olarak özel tasarlanmışlardır. Filtresinde tıkanmaması için uyarı için jenerasyonlar düzenli şekilde yanmaktadır.

Filtrelerdeki kurum performansı etkilediği için jenerasyon sırasında filtreyi çatlatabilir. Arıza durumunda arıza ışığı olan (MIL) arza durumunu göstermektedir. Arıza tespit edilince mutlaka onarmak gerekmektedir. DPF jenerasyonu sırasında sıcaklık yüksek seviyelere çıkabilir. Bu nedenle dikkat etmek gerekir. Bu esnada egzos parçaları nedeni ile yanmaya müsait olur. Park edeceğiniz yerde kuru ot gibi maddelerin olmaması gerekir. Yanmalı motorların çalışırken gazın boşaltıması sırasında sesinin azalmasında ve gaz çıkışını sağlayan bir tertibat olarak kullanılmaktadır.

DPF Arıza Tespiti

DPF arızası olduğunda MIL denilen ışık sinyal vermektedir. Bundan öncede bazı belirtilerle ile kendini arıza hissettirebilir. Motor arıza modun da görünmektedir.  Karataşıtları için kullanılmakta olan elektropnömatik valf olan EGR araçların motor kısmında bulunmaktadır. Egzos gazlarını devir daimini yapmakla görevli olan EGR gün geçtikçe aşınabilir. EGR kurumlarda kirlenme aşınma yaptığından dolayı araçlardaki performansı düşürmekte ve arıza yapmasına neden olmaktadır.  EGR denilen valf yanmış egzos gazı ile karışınca yanma sıcaklığı ve oksijen azalmaktadır.

Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Sürüş sırasında motor çalışmaz ya da çalışırken sarsıntılı bir şekilde çalışabilir. Bazı durumlarda araba daha fazla yakıt tüketmeye başlar. EGR valfinde problem olduğunda bu belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. Seyir halindeyken aracın çekiş gücünün düşmesi veya egzozdan siyah duman gelmeye başlaması gibi durumlar da EGR valfinin doğru çalışmadığının göstergesi olabilir. Partikül filtresi dolduğunda yani örneğin bir binek aracında 40 veya 50 gram doluluk oranı varsa partikül ışığının yanması ile sizi uyarır ve bu durumda aracın servise gitmesi gerekmektedir.  Partikül filtresinde biriken partikül miktarı (binek araçlarda) yaklaşık 40 gramı geçerse, gösterge panelinde motor arıza ışığı yanar. 

Hakkımızda

Okan Albayrak 1995 yılında İstanbul Sultanbeyli'de küçük bir dükkanda Egzozcu Okan olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2005 yılında Egzozcu Okan Bayrampaşa'da 100 m2 lik bir dükkan'a taşınarak servise burada devam eden Okan Bey 2018'de oğlu Hakan Albayrak'a firmayı devretmiş ve gelişmekte olan İkitelli ilçesinde Dolapdere Sanayi Sitesinde Hakan Egzoz'u kurmuştur.

iLETİŞİM

Adres : Ziya Gökalp, Mahallesi, Dolapdere Sanayi Sitesi 22. Ada D:no: 5, 34490 İkitelli Osb/Başakşehir/İstanbul
Tel : 0532 663 8185
Email : hakanfarukalbayrak@gmail.com
Çalışma Saatleri : Pazartesi ‐ Cumartesi
  08:30 AM ‐ 19:00 PM

Çalıştığımız Markalar

  • Audi
  • Seat
  • Skoda
  • Bmw
  • Jaguar
  • Volvo